top of page

Biyografi

Merhabalar, ben Halil ERDOĞAN

1983 Afyon doğumluyum. Çocukluğumu Kırklareli'nde geçirdim. 90'lar çocuğu olmanın mutluluğunu hep yaşadım içimde. Liseyi Çankırı, Üniversiteyi de  Yalova da okudum. Farklı bölgelerde yaşadığım için ülkemizin değerli Anadolu topraklarını kıymetini çok iyi anladım. 

İçimdeki fotoğraf tutkusunu fark ettiğim 2007 yılında kompakt bir sony fotoğraf makinasıyla amatörce fotoğraflar çektim. Muhasebe eğitimi aldığım için mesleğimi de muhasebe üzerine özel bir firmada çalışarak kariyerime başladım. İçimdeki fotoğraf sevgisinin daha ağır bastığını hissettiğimde bu konuda artık bir adım atmam gerektiğine inandım. Yalova'da ilk olarak Halk Eğitim Müdürlüğünün Fotoğraf kursuna kayıt oldum. Bu aynı zamanda çok tecrübeli bir fotoğrafçı olan Sabahattin GÜVEN hocamızın ilk kursiyerlerinden olma fırsatını bana vermişti. Kendisinden çok önemli bilgi ve tecrübeler kazandık. İlk ortak sergimizi de o zaman açtık.

 

Yalova da yerel bir internet haber sitesi kurduk ve Türkiye'nin ilk İnternet Televizyonu olan Gündem Yalova TV İnternet Haber Sitesinde Program yapımcılığı, Muhabirlik, Kameramanlık, Teknik Masa, Haber yazma, Stüdyo kurulumu gibi bir çok alanlarda görev aldım. Böylelikle muhasebeden sevdiğim işi yapmaya geçiş sürecim de başlamış oldu. İnternet TV işine kendi öz imkanlarımızla girdiğimiz için epeyce zorlansak da adımızdan çok söz ettirdik. Hatta Yalova'da görüntülü haberciliğin çok sınırlı olduğu bir dönemde yerel medyanın bizimle birlikte ellerinde kameralarla video kayıt etmelerine vesile olduk. 2010 yılında şehrimizde bir fotoğraf söyleşisi olacağını öğrenince çok sevinmiştim. Usta fotoğrafçı İsa ÇELİK , Yalova Fotoğraf Amatörleri Derneği YAFOD'un davetiyle Yalova'ya söyleşiye geliyordu. YAFOD ile de ilk tanışmam böyle başladı.

 

YAFOD üyesi olarak fotoğraf tutkumu başarıya ulaştıracak önemli bir adım daha atmış oldum. Fotoğraf anlamında çok yayarlı bilgiler öğrendim ve önemli projelerde yer aldım. Bunlardan en önemlisi Yalova da ilk defa Foto Maraton organizasyonu yaptık. Yüzlerce Fotoğrafçı yurdun dört bir yanından gelerek Yalova da buluştu. Ve biz Foto Maratonu üç yıl arka arkaya yapma fırsatı bulduk. Yalova Belediyesi'ne desteklerinden dolayı teşekkürü borç bilirim.

 

2015-2016 yıllarında başkanlığını da yapma fırsatı bulduğum YAFOD, Amatör ruhla profesyonel olmayı bana öğretti, yüzlerce kişi önünde fotoğraf üzerine söyleşi yapma şansı verdi. 

2012 Yılında elimizde olmayan nedenlerden dolayı Gündem Yalova Tv haber sitemizi kapatmak zorunda kaldık. İki yıl çok güzel tecrübeler edindiğim yerel medyanın güzelliklerini ve zorluklarını öğrendiğim, bana kattıklarıyla mutlu olduğum değerli bir süreçti.

 

Hayatınıza devam etmek zorundasınız, fotoğrafçılığa sadece hobi olarak baktığım dönemde  eski mesleğime geri dönmem gerektiğini düşünerek Yalova da özel bir tersane de ön muhasebe ve puantörlük alanında çalışmaya başladım. Bu dönem de boş vakitlerimi Foto Ersan da düğünlerde kamera çekerek hem ek gelir elde ediyor hem de içimdeki tutkuyu beslemeye devam ediyordum. Ersan abiyle yaklaşık 150 Düğünde kamera ve fotoğraf alanında birlikte çalıştık. 

 

Tersane de gemilerin iniş törenlerinde fotoğraf ve videolarının çekildiğini ve bu işin İstanbul'dan bir Videographer a  verildiğini öğrendim. Tersane yönetimine bilgi ve tecrübemi anlatarak bu işi yapabileceğimi söyleyerek teklifte bulundum. Onlarda bana bir tören de iş vererek ne yapabildiğimi görmek istediler. Bir törende hem fotoğraf hem video çekileceği için bunları tek başıma nasıl yapabileceğimi düşündüm. İki adet Samsung video kamera ve bir de GoPro kamerayı tören alanı ve gemi iniş güzergahına yerleştirdim. GoPro uzaktan kontrol özelliğini kullanarak yönlendirdim. Diğer iki kamerayı farklı açılara sabitleyip kayıta başlattım. Bense elimde fotoğraf makinam ve bir aktüel kamerayla çalıştım. Böylelikle kayıpsız tüm açılardan görüntüler aldım. Daha sonra görüntüleri kurgulayıp teslim ettim ve çok beğenildi. Tersane de gemi fotoğrafçısı maceram başlamış oldu. 2012-2022 yılları arasında Tersanenin resmi fotoğrafçısı oldum. Bir çok projede farklı işlerde birlikte çalıştık. Drone, GoPro, Timelapse, Gimbal, 360VR, Profesyonel Tanıtım Filmleri Resmi Törenler..

Gemilerin sac kesim törenleri, denize iniş törenleri, geminin final aşaması teslim öncesi fotoğraf ve video çekilmesi, isim törenleri, resmi törenler... 

2015 Yılında kendi şirketimi kurarak Tersane ile sözleşme yaptık ve 2022 yılına kadar aralıksız çalıştık. Ayrıca Tersane dışından gelen iş tekliflerini de değerlendiriyordum. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, Okullar, Kurumsal İşletmelerle çok güzel işlere imza attık.

bottom of page